Projekt SLOVENSKI FILM KOT OGLEDALO ČASA 2014 sovpada s častitljivo 70. obletnico prvega »slovenskega osvobojenega kinematografa«, ki je leta 1944 deloval v Kulturnem domu v Črnomlju. Projekt želimo poglobiti z izdajo priložnostne publikacije o zgodovini in vlogi kinematografa na lokalni in nacionalni ravni. Pri pripravi dogodkov in publikacije bomo sodelovali z nacionalnimi filmskimi institucijami: Slovenskim filmskim arhivom RS in Akademijo za gledališče, režijo, film in televizijo Univerze v Ljubljani.

Načrtujemo izvedbo treh tematskih večerov v času od oktobra do decembra 2014:

  • 21. 10. 2014 ob 18. uri, projekcija filma VESELICA, ki ga je leta 1960 režiral Jože Babič. Gost večera bo igralec Miha Baloh, ki je za vlogo kurirja Aleša v filmu prejel veliko Zlato areno na Puljskem filmskem festivalu.
  • 13. 11. 2014 ob 18. uri projekcija posnetka gledališke predstave VESELI VETER in ostalih kratkih filmov posnetih na območju Bele krajine med 2. svetovno vojno. Gost večera bo režiser in producent Milan Ljubić, prejemnik številnih slovenskih in mednarodnih priznanj na filmskem področju.
  • 17. 12. 2014 ob 18. uri predstavitev spletne razstave PARTIZANSKO GLEDALIŠČE. Razstava je nastala v okviru Arhiva Centra za teatrologijo in filmologijo, Akademije za gledališče, režijo, film in televizijo Univerze v Ljubljani.

mezan tecajpartizanskogledalisce01

Programske usmeritve projekta
Slovenski film kot ogledalo časa 2014
temeljijo na zbiranju in obujanju zgodovinskih materialov, ozaveščanju mlajših generacij o pomenu in vplivu zgodovinskih dogodkov na razvoj slovenske kinematografije.

Projekt je namenjen različnim javnostim s poudarkom na kulturni vzgoji mladih.

Projekt sofinancirata Slovenski filmski center, Javna agencija in Občina Črnomelj.

V torek, 21. oktobra 2014, je bila v Kulturnem domu Črnomelj projekcija filma VESELICA, ki ga je leta 1960 režiral Jože Babič. Projekcija filma je bila organizirana v okviru projekta Slovenski film kot ogledalo časa, ki ga bo Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj letos izvedel v treh tematskih večerih v času od oktobra do decembra 2014. Namen projekta je obujati slovenske filmske uspešnice, ki so zaznamovale določeno družbeno obdobje.

Projekcije filma se je udeležil glavni igralec Miha Baloh, ki je za vlogo kurirja Aleša v filmu prejel veliko Zlato areno na Puljskem filmskem festivalu. V petek, 24. oktobra 2014 pa mu bo Društvo slovenskih režiserjev podelilo nagrado BERT (poimenovano po igralcu Bertu Sotlarju) za življenjsko delo na področju filmske igre. Prejemnik Miha Baloh, slovenski filmski in gledališki igralec, je nepozabno zaznamoval slovensko filmografijo, "dal stas in obraz slovenskemu novemu valu", in se predvsem v vlogah negativcev uveljavil tudi v tujini.

Pogovor z njim je vodil režiser Janez Lapajne.

Protagonist Veselice je nekdanji partizanski kurir Aleš – Miha Baloh, ki je končal vojno kot invalid brez roke. Zgodba filma se dogaja v začetku leta 1950, šest let po vojni, ko je še vedno zaposlen kot kurir pri upravi za cement. To predstavlja njegov problem, saj so vsi njegovi prijatelji iz vojne napredovali, on pa je še vedno kurir. Aleš je v partizanski bolnišnici preživel najlepše trenutke (ljubezen z bolničarko Maro), zato se tudi ne more vrniti v sedanjost… Film je socialno kritična drama o neprilagodljivosti nekdanjega partizana.

Članki:

Partizansko gledališče

Članki: